среда, 10 января 2018 г.

ОХОРОНА ПРАЦІ. РОЗРОБКА ЗАХОДІВ ЩОДО ПОЛІПШЕННЯ УМОВ ПРАЦІ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ ДІЛЬНИЦІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНОГО ЦЕХУ

http://www.ce-studbaza.ru/werk.php?id=9159

6 ОХОРОНА ПРАЦІ. РОЗРОБКА ЗАХОДІВ ЩОДО ПОЛІПШЕННЯ УМОВ ПРАЦІ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ ДІЛЬНИЦІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНОГО ЦЕХУ

6.1 Охорона праці в Україні

У всіх країнах світу, в залежності від економічного розвитку і політичного стану, існують закони та нормативні документи, які повністю або частково, захи-щають людину від шкідливих та небезпечних виробничих факторів, забезпечують охорону її здоров я. Соціально та законодавчо захищена людина зацікавлена в своїй праці, цінує свою роботу, яка дає їй змогу пристойно існувати, утримувати сім ю, годувати і виховувати своїх дітей. Умови праці та економічні фактори (оплата праці, економічне стимулювання, законодавча захищеність) безпосередньо впливають на продуктивність і якість праці. Отже, можна констатувати, що охо-рона праці є категорія і економічна.
У конституційній державі всі закони і підзаконні акти повинні базуватися і відповідати основному закону держави – Конституції.
Конституція України прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. В ній декларуються права і обов’язки, а також свобода у виборі виду трудо-вої діяльності для всіх громадян України .
Для сфери трудової діяльності ці права і обов’язки громадян України кон-кретизовані в окремих законах України, нормативно-правових актах про охорону праці ( НПАОП ), Державних стандартах та постановах Кабінету Міністрів Украї-ни, що стосуються охорони праці.

Законодавство Про охорону праці складається з Закону України Про охорону праці , Кодексу законів про працю. Їх доповнюють державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти про охорону праці – це стандарти, правила, норми, положення, статути, інструкції та інші документи, яким надано чинність правових норм, обов’язкових для виконання всіма установами і працівниками України.
Основою законодавчої бази охорони праці є Закон України Про охорону праці . Друга ( остання ) редакція цього Закону була прийнята Президентом Ук-раїни 21 листопада 2002 року.
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які від-повідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
В цьому Законі встановлюється єдиний порядок організації охорони праці в Україні. В ньому визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя та здоров я в процесі трудової діяльності, а також висвітлено специфіку взаємовідносин між власником підприємства та працівником з питань безпеки, гігієни праці та охорони навколишнього середовища.
Державне управління охороною праці здійснюється шляхом сумісних скоординованих дій органів державного управління охороною праці, органів місцевого самоврядування при участі об єднань роботодавців, професійних спілок та інших представницьких організацій по реалізації основних напрямків соціальної політики в галузі охорони праці, направлених на забезпечення безпечних і здорових умов праці.
Метою розділу Охорона праці даного дипломного проекту є розробка заходів щодо усунення негативного впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників на здоров я працюючих на робочих місцях дільниці інструментального цеху ДП ВО Південмашзавод ( м. Дніпропетровськ ) за рахунок впровадження заходів щодо поліпшення умов праці і оздоровленню повітряного середовища робочих зон виробничих приміщень.

6.2 Вимоги до території підприємства, цеху та облаштуванню виробничих споруд

Відповідно до вимог СН 245 – 71 ДП ВО Південмашзавод ( м. Дніпро-петровськ ) відноситься до підприємств другого класу шкідливості, ширина санітарно-захисної зони повинна складати не менше 500 метрів.
Підприємство розташовано у правобережної частини міста Дніпропетровськ у промисловій зоні Червоногвардійського району.
По відношенню до жилих масивів міста Дніпропетровська підприємство розташовано з підвітренного боку, з врахуванням рози вітрів. Середньорічна роза вітрів, яка характерна для місцевості розташування промислової дільниці ДП ВО Південмашзавод представлена на рисунку 6.1.

Рисунок 6.1 – Середньорічна роза вітрів промислової дільниці ДП ВО Південмашзавод (м. Дніпропетровськ)

Метеорологічні умови місцевості розташування промислової дільниці підприємства характеризуються слідуючими параметрами:
– температура повітря:
– середньорічна – 8,50С;
– середня для найбільш теплого місяця року – 21,50С;
– середня для найбільш холодного місяця року – – 4,70С;
– абсолютна мінімальна – – 340С;
– абсолютна максимальна – 400С.
– відносна вологість повітря:
– середньорічна – 65%;
– середня для найбільш теплого місяця року – 83%;
– середня для найбільш холодного місяця року – 43%.
– швидкість вітру – 4,6 м/ с;
– барометричний тиск – 101,658 кПа ( 755 мм рт. стовб.);
– глибина промерзання грунту – 0,8 м.
– середньорічна роза вітрів для промислової дільниці підприємства,%:
Пн – 8,5 Пн – С – 10,9 С – 12,4 Пд – С – 16,8 Пд – 15,6 Пд – З – 6,7 З – 9,6 Пн – З – 19,5

Промислова дільниця підприємства ДП ВО Південмашзавод відносно рівна, з невеликим схилом, що забезпечує хороший відвід поверхневих вод, добре провітрюється і в достатній мірі освітлюється природнім сонячним світлом, що повністю відповідає вимогам діючих санітарних та будівельних норм.
Виробничі споруди розміщенні по ходу технологічних процесів по зонам у відповідності з виробничими признаками, з урахуванням характеру оснащеності обладнанням і режимів роботи.
Планування приміщень ДП ВО Південмашзавод виконано з врахуванням санітарних характеристик виробничих процесів, дотримання норм корисних площ для працюючих, а також нормативних параметрів для розміщення обладнання і ширини проходів та проїздів для забезпечення безпечної роботи та зручного обслуговування обладнання.
Для переміщення вантажів застосовується залізничний та автомобільний транспорт. Рух автомобільного транспорту здійснюється по дорогам з твердим покриттям ( асфальтом ). Для переходу робітників від контрольно-пропускних пунктів до робочих місць у цехах обладнані пішохідні доріжки.
Територія підприємства утримується з необхідною чистотою. Вільні ділянки території заводу озеленені. Площа озеленення складу близько 15…20% від загальної площі підприємства.

6.3 Аналіз шкідливих та небезпечних факторів

Виконання технологічних операцій, які пов’язані з обробкою сталевих заготовок на металооброблюючих станках, супроводжується виникненням цілого ряду шкідливих і небезпечних виробничих чинників, знехтування якими може привести до вкрай неблагосприятливого впливу на здоров я працюючих.
Механічна обробка заготовок деталей Фреза дискова із швидкоріжучої сталі (токарна, свердлувальна, фрезерувальна, шліфувальна, та ін.) проводиться з використання ріжучого іструменту та МОР: висока температура поверхонь деталей, що оброблюються та інструменту, пари МОР, шум, який супроводжує дані технологічні операції, досить сильно впливає на стан центральної нервової системи працюючої людини, знижує швидкість її реагування на швидкозмінюючися обставини.
Втома працюючих, внаслідок сильного впливу шуму, збільшує кількість помилок при виконанні виробничих операцій навіть середньої складності і сприяє підвищенню нервозності, особливо в кінці виробничої зміни.
Механічне обладнання, яке застосовується для обробки деталей, також містить у собі ряд потенційних небезпек до числа яких поперед всього необхідно віднести відкритий робочий інструмент, незахищену зону обробки, відсутність огороджуючих пристроїв біля вузлів та деталей обладнання, які рухаються, переміщуються та обертаються, стружка, абразивний пил, останки ріжучого інструменту, а також попадання у повітря робочої зони мастил і МОР складу небезпеку враження шкіри рук, обличчя, а також очей. При дотиках до струмоведучих частин машин, обладнання та інструменту можливе враження працюючих електричним струмом.
Основні потенційно небезпечні та шкідливі виробничі фактори, характерні для робочих місць токаря та шліфувальника в інструментальному цеху дільниці по виготовленню фреза дискова для нарізання коліс на підприємстві ДП ВО Південмашзавод представлені в таблиці 6.1.
Таблиця 6.1 ¬– Карта умов праці для робочих місць дільниці цеху
(категорія важкості робіт – ІI-б )

Санітарно-гігієнічні фактори Позначення Одиниці вимірів З н а ч е н н я
Норма-тивні (оптим.) Фактичні, на робочих місцях

Токаря
Шліфувальника
Мікроклімт:
Холодний період року:
– температура;
– вологість;
– швидкість руху
Теплий період року:
–температура;
– вологість;
– швидкість руху


T
W
V


T
W
V


0C
%
м/c


0C
%
м/c


17…19
40…60
до 0,2


20…22
40…60
до 0,3


15
70
0,2


24
55
0,5


15
65
0,3


25
55
0,6

Продовження таблиці 6.1
Освітлення:
– природне;
– штучне (загал.).
е
Е
%
лк
1,5
150
1,1
100
1,2
110
Шум
Вібрація:
–віброшвидкість;
– віброприскор. L

a0
ν0 дБА

дБ
дБ 75

33
75 80

30
72 80

31
73
Шкідливі речовини:
–пил:
–оксиди
кремнію;
– оксиди заліза;
– вуглецевий.
– гази:
– оксид
вуглецю;
–двооксид
вуглецю;
– оксиди азоту.
– пари: – луг;
– мінеральних
мастил;
– кислот.

q1
q2
q3

q4

q5
q6
q7

q8
q9

мг/м3
мг/м3
мг/м3

мг/м3

мг/м3
мг/м3
мг/м3

мг/м3
мг/м3

2,0
6,0
6,0

20,0

9000
5,0
0,5

5,0
1,0

3,0
8,5
8,0

30,0

8500
5,0
0,6

6,0
1,0

4,0
9,0
9,0

35,0

8500
6,0
0,7

7,0
1,1
Теплове випром. Q т/м2 100,0 350 90

Аналізуючи умови праці необхідно відмітити що на вказаних робочих місцях маються відхилення від нормативних (оптимальних ) значень по параметрам мікроклімату, особливо у холодний період року, недостатнє освітлення робочих площин, перевищення значень ГДК у повітрі робочих зон, зокрема по оксиду вуглецю та мінеральним мастилам, а також підвищенні рівні шуму та вібрації.
6.4 Заходи щодо поліпшення умов праці

Враховуючи специфіку виконуємих технологічних операцій для поліпшення умов праці на робочих місцях дільниці цеху пропонується наступний комплекс організаційних та технічних заходів:
1. Підвищити освітленість на робочих місцях за рахунок очищення віконного скла та заміни ламп у світильниках на більш потужні.
2. Підвищити якість повітря у робочих зонах за рахунок зниження рівней за-пиленості та загазованості шляхом встановлення додаткових елементів припливно-витяжної вентиляції.
3. Забезпечити необхідні оптимальні значення параметрів мікроклімату ( T, W, V ) у холодний період року за рахунок модернізації діючої системи опалення.
4. Забезпечити суворий контроль за виконанням вимог технологічних інструкцій на різних етапах виконання окремих технологічних операцій, не допускати експлуатацію обладнання у критичних режимах.
5. Суворо виконувати у необхідних обсягах роботи по перевірці і ремонту використовуємого електрообладнання.
6. Забезпечити робітників та службовців цеху якісними засобами індивідуального захисту в необхідних обсягах.
7. Забезпечити проведення заходів по систематичному прибиранню приміщень та прилеглої до цеху території по затвердженому графіку.
8. Підвищити вимоги по професійній підготовці робітників при відборі кадрів для заміни вакантних посад у цеху.

6.5 Засоби індивідуального захисту

У випадках, коли необхідна ступінь безпеки виконуємих робіт не може бути забезпечена конструкцією обладнання, організацією виробничих процесів, технічними засобами безпеки та виробничого захисту, застосовують засоби індивідуального захисту (ЗІЗ).
Нинішнім законодавством передбачено видачу ЗІЗ у відповідності з діючими нормами.
В інструментальному цеху ДП ВО Південмашзавод для робітників та службовців рекомендується використовувати наступні засоби індивідуального захисту:
– костюм для захисту від загальних виробничих забруднень та механічної дії типу М (жіночі – ГОСТ 12.4.108–82, чоловічі – ГОСТ 12.4.109–82).
Костюм складається з куртки та штанів, може бути напівкомбінезон.
Матеріал: саржа, репс, молескін, діагональ, бязь та ін..
– ботики шкіряні на гумовій підошві, чоловічі та жіночі для станочників – ГОСТ 12.4.103 – 80;
– рукавиці спеціальні ( тип М ) – ГОСТ 12.4.010 – 75;
– окуляри захисні типу О або ЗП ГОСТ 12.4.013 – 85;
– респіратор – ШБ – 1 Лепесток – ГОСТ 12.4.028 – 76;
– для захисту органів слуху – беруші (ТУ 400 – 28 – 152 – 79).

6.6 Пожежна безпека

6.6.1 Характеристика виробництва по пожежній небезпеці

У відповідності до вимог ОНТП 24 – 86 по характеру оснащеності та виконуємим технологічним операціям інструментальний цех ДП ВО Південмашзавод відноситься до категорії Д і класу П – ІІа за ПУЕ. Ступінь вогнестійкості будівель – ІІ ( СНиП 2.01.02 – 85).
За статистичними даними найбільш ймовірними причинами пожеж в цеху можуть бути:
– ремонт обладнання на ходу, з порушенням правил виконання вогневих робіт;
– несправність електрообладнання і мереж електропостачання;
– порушення правил зберігання паливно – мастильних матеріалів.

6.6.2 Пожежна профілактика

Для попередження виникнення пожеж передбачені наступні заходи організаційного та режимного характеру:
– контроль за чистотою в приміщенні цеху;
– контроль за дотриманням паспортних технологічних режимів експлуатації обладнання;
– регулярний огляд і контроль стану мереж електропостачання та їх плановий ремонт;
– проведення протипожежних інструктажів для робітників та службовців,
організація добровільних пожежних дружин;
– розробка та видання наказів з питань пожежної безпеки;
– особливий контроль за виконанням вогневих робіт у пожежонебезпечних зонах приміщень.

6.6.3 Засоби та способи гасіння пожеж

Для тушіння пожеж у цеху передбачені системи внутрішнього та зовнішнього пожежогасіння. Водопровідні мережі виконано закільцьованими. У зовнішній мережі необхідний тиск води створюється стаціонарними насосами. Витрата води на зовнішнє пожежогасіння складає 15 л/сек, для зовнішнього пожежогасіння встановлені гідранти на відстані 150м один від одного. Внутрішні пожежні крани розташовані у доступних місцях на висоті 1,35м від рівня полу. Розташування кранів забезпечує контактування струменів води від двох суміжних пожежних кранів у найбільш високій і віддаленій точці любої частини будівлі цеху. В цеху є також протипожежні щити, які обладнані ящиками з піском і пожежним інвентарем.
Пожежі у цеху гасяться воєнізованою пожежною охороною і добровільною пожежною дружиною, яка має у своєму складі бійців у кожній зміні.
Відповідальність за стан пожежної безпеки у цеху покладена на начальника цеху, на дільницях – на начальників дільниць.

6.7 Технічна естетика та ергономіка

Виробничі обставини на сучасному підприємстві характеризуються не тільки техніко-економічними і організаційними, але і естетичними показниками.
Як відмічають провідні спеціалісти в галузі промислової психології, наступний крок в напрямку поліпшення умов праці повинен бути зроблений за допомогою промислової естетики.
Естетика повинна зробити свій внесок у виробництво, тобто в художній початок трудових процесів, що викликає натхнення праці, виховання людини.
Головним напрямком виробничої естетики є використання кольору як чинника формуючого естетичне відношення до праці. Це досягається раціональним фарбуванням поверхонь приміщень та обладнання. Колір може викликати різні емоціональні реакції та думки: заспокоювати та хвилювати, радувати та засмучувати, пригнічувати та інше.
Червоний колір – гарячий, енергійний та життєрадісний; помаранчовий – яскравий, викликаючий радість, заспокоює або дратує; жовтий – стимулює зір, нерви; зелений – колір природи, спокою і свіжості, заспокоює нервову систему; блакитний – світлий, свіжий, прозорий.
Естетичному оформленню території та виробничих будівель на всьому під-приємстві ДП ВО Південмашзавод і особливо в інструментальному цеху приділяється особлива увага.
При виборі кольорового оформлення інтер’єрів виробничих приміщень вра-ховують вказівки по раціональному кольоровому оформленню поверхні виробничих приміщень і технологічного обладнання ( відповідно до ГОСТ 12.4.026 – 76 і СН –181 ) [17].
Стелі фарбують у білий колір, нижню частину стін на рівні 2,5…3,0м від рівня підлоги – у світло-зелений. Механічне обладнання пофарбовано у більш легкі та прохолодні кольори, найбільш небезпечні місця машин – у попереджуючі кольори. Механізми для піднімання фарбують яскраво-жовтими полосами на чорному фоні. Трубопроводи – кольорами відповідно до матеріалу, який транспортується.
Ергономіка вивчає функціональні можливості і особливості людини у трудових процесах з метою забезпечення оптимальних умов праці, в яких праця стає високопродуктивною і надійною. Планування робочих місць повинно забезпечити при роботі зручну позу і виконання економічних, простих, плавних і ритмічних рухів. Зручне сидіння забезпечується раціональною конструкцією меблів з опорою для спини.
Ергономічні розробки, які впроваджуються у виробничі умови цеху , направлені на розміщення органів управління на зручних для операторів місцях по висоті і відстані. Це сприяє мінімізації напруження працюючого при виконанні визначеного комплексу операцій технологічного процесу.
Активне впровадження виробничої культури і естетики, вирішення інших, пов’язаних з ними проблем – це необхідність цього часу, один з напрямків для створеня задоволення від процесу праці.

6.8 Охорона навколишнього середовища

Сучасний період історії людства характеризується неабияким посиленням впливу виробництва на навколишнє середовище.
Особливо негативно впливають на біосферу ті галузі промисловості, котрі у найбільшому ступені забруднюють атмосферу, гідросферу, земну поверхню, сприяють виснаженню природних ресурсів. До таких галузей відноситься, на жаль, і технологія машинобудування.
Успішне вирішення поставлених завдань по корінному поліпшенню стану охорони природи в Україні можливе тільки при умові підвищення екологічної культури всього населення, і поперед усього молоді, у тому числі і майбутніх спеціалістів з технічних наук.
Охорона навколишнього середовища для багатьох підприємств, особливо металургійних та машинобудівних, є сьогодні надто великою проблемою. Зараз забруднення повітряного і водного басейнів призводить до підвищення концентрації шкідливих речовин в атмосфері і водах [19].
Не виключенням у цьому є і інструментальний цех ДП ВО Південмашзавод . Використовуючи воду для охолодження працюючих агрегатів при виконанні багатьох технологічних процесів утворюються умовно чисті води.
Очищення їх відбувається шляхом відстоювання у спеціальних відстійниках, ефективність чого не дуже велика. Як результат відбувається скидання фактично неочищених, перенасичених частками металу і забруднених нафтопродуктами вод, прямо у річку Дніпро, що приносить досить суттєву шкоду її екологічному стану.
Для подолання цих негативних наслідків даним дипломним проектом пропонується посилити екологічний контроль за діями підприємства і встановити відчутну, ефективну систему штрафів.

6.9 Ефективність запропонованих заходів з охорони праці

Розроблені у даному дипломному проекті заходи щодо поліпшення умов праці, при навіть їх частковому впровадженні у виробничі умови інструментального цеху ДП ВО Південмашзавод , дозволять поліпшити умови праці, що буде сприяти підвищенню її продуктивності, зниженню собівартості виготовляємої продукції, зменшенню витрат на оплату листів непрацездатності і компенсацій за виробничі травми.
Це буде сприяти поліпшенню показників роботи даного виробничого підрозділу і всього підприємства в цілому і приведе до отримання визначеного позитивного соціального ефекту.

6.10 Індивідуальне завдання

6.10.1. Виконати аналіз статистичних даних по розподілу нещасних випадків на промислових підприємствах машинобудівної галузі України за останні п’ять років за таким критерієм як причини.
Рішення. Результати обробки статистичних даних по зареєстрованим нещасним випадкам, що мали місце за останні п’ять років на машинобудівних підприємствах України приведені у таблиці 6.2.
Таблица 6.2 – Розподіл нещасних випадків за причинами
Причини нещасних випадків Доля Н.В.,%
1. Організаційні
2. Технічні
3. Санітарно-гігієнічні
4. Психо-фізіологічні 66,0
26,0
5,0
3,0
Висновок: найчастіше нещасні випадки відбуваються через організаційні
причини; найбільш травмонебезпечним для машинобудівних підприємств є літні місяці року – липень та серпень.

6.10.2 Визначити витрату води на внутрішнє та зовнішнє пожежегасіння виробничої будівлі, яка відноситься до категорії Д по ОНТП 24 – 86 і має II ступінь вогнестійкості. Обсяг будівлі 16700 м3.

Рішення. Витрата води на зовнішнє та внутрішнє пожежегасіння буде визначатись, як [22]:
Q зовн= 3600*q1*T1= 3600*10*3 = 108000 л.
Q внутр= 3600*n *q2*T2= 3600*2 * 2,5*3 = 54000 л.
где n – кількість струменів, шт.;
q1 – витрата води на одну пожежу, л ;
q2 – мінімальна витрата води на один струмінь, л ;
T1, T2 – розрахунковий час тушіння пожежі.
Висновок: для тушіння пожежі, при нормативній тривалості 3 години, необхідно для цієї будівлі 108000 + 54000 = 162000 л води.

Комментариев нет: